0216612617609120725026

چاپ پلات و لمینت باکیفیت

فهرست مطالب

چاپ پلات و لمینت

چاپ پلات و چاپ لمینت چیست: امروزه برای چاپ دو روش چاپ دیجیتال و چاپ افست به کار می بریم. چاپ پلات زیرمجموعه چاپ دیجیتال محسوب می شود. همچنین چاپ دیجیتال سریعترین و باکیفیت ترین روش چاپ محسوب می شود که در تیراژهای پائین مورد استفاده قرار می گیرد.

چاپ پلات 

چاپ پلات همان چاپ دیجیتال است که بر روی سطحی عریض تر صورت می گیرد. چاپ پلات مناسب انواع پوستر و تصاویر عریض هست.

لمینت چیست؟ 

در بیشتر موارد در کنار چاپ پلات از لمینت هم استفاده می شود. لمینت نوعی پوشش چاپ است که روی محصولات چاپی قرار می دهند تا استحکام محصول را بالا ببرد و در نتیجه محصولات عمر بالاتری خواهند داشت.

چاپ پلات و چاپ لمینت
چاپ پلات و چاپ لمینت

 

پلاتر 

به وسیله ی پلاتر می توانید چاپ پلات و لمینت انجام داد. دستگاه پلاتر از نوع جوهر افشانی است که ماده حلال جوهر در آن، آب است. دستگاه برنامه ریزی شده و پردازنده های پلاتر، باعث می شوند که هدهای داخل دستگاه از مخازن رنگ، رنگ دریافت کنند و به این صورت عمل چاپ انجام می شود.

چاپ با این دستگاه بسیار با کیفیت تر از چاپ افست است و تا طول ۳۰ متر را چاپ می کند اما چاپ بیشتر از ۵,۱ متر را پشتیبانی نمی کند در حالیکه در چاپ بنر تا عرض ۵ متر پوشش داده می شود. تمام نقشه های بزگ، تخته شاسی، پوسترهای و تبلیغات نمایشگاهی که با کیفیت و اندازه نسیبتا بزرگ هستند از روش چاپ پلات ساخته شده است.

کاغذی که برای چاپ به وسیله ی این دستگاه استفاده می شود باید پوشش خاصی داشته باشد و از کیفیت مناسیب برخوردار باشد. جنس کاغذ به گونه ایی که خیس نمی شود و جوهر روی آن پخش نخواهد شد. همچنین برای استحکام آن از لمینت ها استفاده می شود. معمولا چاپ پلات و لمینت به دو روش لمینت سرد و گرم انجام می شود.

لمینت گرم

لمینت گرم در چاپ پلات بر پایه حرارت است. حرارت موجب می شود تا لمینت چسبنده شود و به سادگی مانند دستگاه پرس بر روی محصول پلات قرار بگیرد. لمینت ها ضخامت های متفاوتی دارند و از نوع گرم مات یا براق می تواند باشد که بر اساس سلیقه افراد انتخاب می شود.

لمینت سرد

لمینت سرد برای چسبیدن  بر روی کاغذ در چاپ پلات نیازی به گرم کردن ندارد. این نوع لمینت نیز اتواع مات و براق در ضخامت های مختلف دارد. محدودیتی که لمینت سرد دارد این است که فقط یک روی کار را پوشش می دهد.

تفاوت لمینت گرم و سرد این است که لمینت گرم بر روی کاغذ کوتد قابل اجراست اما لمینت سرد بر روی  بسیاری از کاغذها مانند کوته، گلاسه و …. می توان اجرا کرد.

توجه داشته باشید چون چاپ پلات معمولاً در فضاهای داخلی استفاده می شود و با توجه به نورپرداری موجود فضاهای داخلی بیشتر از لمینیت مات استفاده می کنند، چون چاپ لمینیت براق باعث انعکاس نور و پایین آمدن کیفیت چاپ می شود.

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *