0216612617609120725026

انواع لیبل حرارتی

انواع لیبل حرارتی

فهرست مطالب

در این مقاله به بررسی انواع لیبل حرارتی پرداختیم. برای اطلاع از انواع لیبل حرارتی، کاربرد و مزایای آنها تا انتهای این مقاله لطفا همراه ما باشید.

لیبل حرارتی مستقیم یا DT

آیا تا به حال به رسید خرید خود از فروشگاه مواد غذایی توجه کرده‌اید؟ نمونه بارزی از لیبل‌های حرارتی مستقیم یا DT هستند که با استفاده از چاپگرهای حرارتی مخصوص تولید می‌شوند. در این فرایند با انتقال پوشش حساس به گرما از کنار المنت طرح یا نوشته مورد نظر بر روی کاغذ ثبت می‌شود. چاپ لیبل

انجام فرایندهای شیمیایی و تغییر رنگ کاغذ از سفید به مشکی نتیجه لیبل حرارتی را برای شما به ارمغان می‌آورد. تمامی لیبل‌های حرارتی مستقیم یا DT  پس از گذشت مدت زمان طولانی و در اثر عواملی مانند نور خورشید و تغییر دما از بین می‌رود؛ به طوری که نوشته یا طرح‌های موجود در این لیبل‌ها پاک شده و کاغذ سفید باقی می‌ماند.

لیبل انتقال حرارتی یا TT

نوع پیشرفته‌ای از لیبل‌های حرارتی هستند که با گذشت مدت زمان طولانی اختار خود را حفظ می‌کنند. در فرآیند تولید این نوع از لیبل‌های حرارتی از ریبون برای چاپ با کیفیت استفاده می‌شود. به طوری که این مواد را با استفاده از المنت‌های گرمایی در چاپگر ذوب می‌کنند. قرارگیری چسب ریبون و لیبل در این فرایند باید به طور دقیق انجام شود تا نتیجه از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

کدام یک از انواع لیبل حرارتی را انتخاب کنیم؟

هر یک از لیبل‌های حرارتی مستقیم یا انتقالی دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند؛ بنابراین برای انتخاب بهترین گزینه باید نیاز و موقعیت خود را بررسی کنید. در ادامه ویژگی‌های مهمی که در تصمیم گیری باید به آن‌ها توجه کنید را به طور خلاصه بررسی می‌کنیم تا با دیدی با در این زمینه تصمیم بگیرید.

مواد اولیه

این گزینه یکی از مهم‌ترین تفاوت‌هایی است که بین لیبل حرارتی مستقیم و انتقالی دیده می‌شود؛ زیرا استفاده از ریبون به دلیل خرابکاری بیش‌تر به پیکربندی و بررسی‌های مداوم نیاز دارد. در این شرایط باید همواره دستگاه را نظافت کنید تا کیفیت چاپ در ساعت بالایی حفظ شود.

چاپ رنگی

تفاوت دیگری که بین این ۲ گزینه چاپ حرارتی وجود دارد امکان انتقال انواع رنگ‌ها بر روی بستر مورد نظر است؛ به طوری که در چاپ DT یا مستقیم تنها می‌توانید از چاپ سیاه سفید بر روی کاغذ استفاده کنید. در سمت مقابل استفاده از چاپ انتقال حرارتی امکان به کارگیری انواع طیف‌های رنگی برای کاغذ را در اختیار شما قرار می‌دهد؛ بنابراین می‌توانید طرح و نوشتارهای متنوعی را داشته باشید.

طول عمر و پایداری

مهم‌ترین تفاوت دیگری که در این زمینه باید به آن توجه کنید میزان مقاومت طرح چاپ شده برای کاغذ است؛ به طوری که استفاده از چاپگرهای حرارتی مستقیم طول عمر بالایی را در اختیار شما قرار نمی‌دهد. در این شرایط با وجود نور مستقیم خورشید و گرما محتوا چاپ شده از بین می‌رود. در سمت مقابل به دلیل استفاده از ریبون بر روی بستر چاپ طول عمر را پایداری طرح مورد نظر تا حد زیادی افزایش می‌یابد.

کیفیت لیبل‌

محدودیت استفاده از رنگ‌های مختلف در چاپ حرارتی مستقیم یکی از مهم‌ترین عواملی است که کیفیت را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. اما قابلیت خوانایی و خواندن کیفیت لیبل حرارتی قابل قبول است. در سمت مقابل انتقال حرارتی به دلیل استفاده از رنگ‌های مختلف و ریبون از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *